Sonohisterosalpingografia (Sono-HSG)

Jest metodą diagnostyczną polegającą na ocenie jamy macicy i jajowodów przy pomocy fal ultradźwiękowych (USG) wykorzystując specjalny kontrast poprawiający wizualizację narządu rodnego. Celem diagnostyki jest sprawdzenie drożności jajowodów w ramach diagnostyki niepłodności oraz ocena jamy macicy w poszukiwaniu zmian patologicznych (jak np. polipy lub mięśniaki).

SONO-HSG a HSG

Klasyczne HSG wykonuje się pod kontrolą promieni Roentgen'a podając kontrast jodowy, najczęściej w ramach pobytu w szpitalu. Sono-HSG wykonuje się pod kontrolą fal ultradźwiękowych w ramach badania usg podając kontrast (ExEmFoam), który uwidacznia jamę macicy i jajowody. Nie stwierdzono statystycznych różnic (p=0,4) w czułości i swoistości pomiędzy obiema technikami w kwestii oceny drożności jajowodów. Natomiast Sono-HSG ma dodatkowe zalety, o których warto pamiętać:

1.  Lepsza wizualizacja jajników i macicy

2.  Lepsza ocena jamy macicy w ramach oceny zmian   patologicznych

3.  Uniknięcie napromieniowania związanego z HSG

4.  Brak możliwości uczulenia na jod (składnik kontrastu do HSG)

5.  Możliwość wykorzystania funkcji Doppler i Power Doppler oraz  wizualizacji 3D/4D

6.  Jest badaniem mniej inwazyjnym niż HSG

WSKAZANIA

Wskazania do badania można podzielić na dwie grupy: związane z diagnostyką niepłodności i w sytuacji podejrzenia tworów patologicznych w obrębie jamy macicy.

Czynnik jajowodowy odpowiada za ok. 1/3 przyczyn niepłodności kobiecej. Ocena drożności jajowodów jest uznanym etapem diagnostyki i leczenia niepłodności. Wg rekomendacji, przed przystąpieniem do leczenia niepłodności (np. przed indukcją owulacji) warto rozważyć sprawdzenie drożność jajowodów. W sytuacji występowania czynników ryzyka niedrożności jajowodów (np. bolesne miesiączki, podejrzenie endometriozy, stan po operacji brzusznej, długi okres starania się o ciąże, nieskuteczne dotychczasowe leczenie) kontrola drożności jest zalecana.

W sytuacji stwierdzonej niedrożności, złotym standardem jest bardziej zaawansowana diagnostyka, czyli jednoczasowe wykonanie laparoskopii i histeroskopii wraz z chromotubacją. Badanie polega na wykonaniu histeroskopii i kontroli jamy macicy pod kontrolą wzroku oraz na wykonaniu laparoskopii i oceny macicy z przydatkami pod kontrolą wzroku oraz podaniu kontrastu sprawdzającego drożność jajowodów z wizualną oceną jego przepływu. Taki schemat pozwala na usunięcie zmian patologicznych na każdym etapie takiego zabiegu (np. elektroresekcja polipów w histeroskopii, usunięcie zrostów w laparoskopii, plastyka jajowodów w laparoskopii).

Drugą grupą wskazań jest podejrzenie nieprawidłowych tworów w obrębie jamy macicy, błony śluzowej macicy i w obrębie mięśniówki macicy. Do takich tworów należą głównie polipy endometrium i mięśniaki macicy (podśluzówkowe). Tego typu ocena jest pomocna w sytuacjach wątpliwych lub przy kwalifikacji do operacji i planowaniu jej zakresu.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Badanie wykonuje się w I fazie cyklu (tuż po miesiączce). Dobrą praktyką jest wykonanie posiewu z kanału szyjki macicy (max sprzed 1m) oraz podanie antybiotyku po zabiegu. Uważa się, że jest to prewencja przed PID
 (
PelvicInflammatoryDisease).

W naszej klinice Bat-Med badanie SONO-HSG wykonują:

Lek. med. Monika Bator-Gregorczyk

Lek.med. Marian Malinowski