inż. Agnieszka Czerwonka
Absolwentka Żywienia człowieka i dietoterapii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Praktyk z długoletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi. Ukończyła wiele kursów z zakresu żywienia specjalnego, żywienia osób z alergiami pokarmowymi oraz dietetyki klinicznej. Współtwórca nowych receptur produktów spożywczych. Uczestnik licznych szkoleń oraz konferencji naukowych. Nauczyciel praktycznej nauki zawodu na kierunku Technik Żywienia i Usług Gastronomiczny
mgr Marta Bartos
Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki, w trakcie studiów podyplomowych na kierunku „Edukator diabetologiczny”. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy z pacjentami. Na bieżąco poszerza swoją wiedzę oraz bierze udział w kursach z dziedziny żywienia, w tym:
dietocoaching II stopnia, dietoterapia w zaburzeniach hormonalnych i metabolicznych czy roczna Certyfikowana Akademia Dietetyka. Zajmuje się m.in. dietoterapią nadwagi i choroby otyłościowej u dzieci i dorosłych, żywieniem w insulinooporności i cukrzycy oraz dietą w zaburzeniach płodności. W swojej pracy stawia na pierwszym miejscu pacjenta i jego potrzeby. Wprowadza optymalne zmiany w nawykach żywieniowych w dążeniu do wyznaczonego celu terapeutycznego.
Prywatnie żona i mama lubiąca piesze wędrówki po górach oraz testowanie nowych przepisów kulinarnych.
mgr Magda Jaworska
Psycholog, certyfikowany Trener Umiejętności Społecznych, wykładowca akademicki.
Tytuł psychologa ze specjalnością kliniczną uzyskała na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pracuje w oparciu o podejście poznawczo-behawioralne. W kontakcie z pacjentem bazuje na pozytywnym wzmocnieniu. Do pracy włącza elementy Terapii Akceptacji i Zaangażowania, Metodę Opcji oraz Dialog Motywujący. Elastycznie dostosowuje styl pracy oraz rodzaj technik do specyfiki konkretnego pacjenta. W pracy terapeutycznej najważniejsza jest dla niej relacja. Regularnie uczestniczy w konferencjach i szkoleniach zawodowych stale poszerzając swoją wiedzę.
mgr Ewa Kaim‑Tulacha
Psycholog,“Jestem świadomą mamą dwóch dziewczynek 2 i 11 lat, psychologiem, pedagogiem, doradcą zawodowm, socjoterapeutą. Pracuję z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Doświadczenie zawodowe zdobywałam i nadal zdobywam wspólpracując z różnego radzaju placówkami i instytucjami działającymi na rzecz rodziny. Pracuję z osobami w kryzysach życiowych, z problemami emocjonalnymi, które potrzebują wsparcia, wiary w siebie i swoje możliwości. Pomagam w osiągnięciu rozwoju osobistego. Do swojej pracy włączam elementy Dialogu Motywacyjnego. Stale podnoszę kwalifikacje poprzez uczestnictwo w studiach, szkoleniach i kursach.”
Punkt pobrań w klinice Bat-Med czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7:00-12:00.
Wiarygodność wyników badań laboratoryjnych zależy od wielu czynników, wśród których bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowe przygotowanie do badania oraz sposób i czas pobrania próbek.
Nieprawidłowe przygotowanie do badań oraz pobranie próbek może spowodować uzyskanie wyniku badania, który nie będzie odpowiadał faktycznemu stanowi organizmu i utrudni lekarzowi ocenę stanu zdrowia. Dlatego też, wybierając się do laboratorium w celu wykonania badań laboratoryjnych należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Większość badań laboratoryjnych należy wykonywać w godzinach porannych, we krwi pobranej na czczo, po ok. 12-godzinnym spoczynku nocnym.
- W przypadku niektórych badań, np. glukozy, żelaza, triglicerydów, krew zawsze należy pobierać na czczo, gdyż po posiłku parametry te ulegają zmianom.
- Ze względu na rytm dobowy wielu hormonów, krew do badań z zakresu gospodarki hormonalnej organizmu, zaleca się pobierać w godzinach porannych.
- Niektóre badania wymagają specjalnego przygotowania przed pobraniem próbek do badań, np. powstrzymania się od przyjmowania leków, specjalnej diety itp.
- Próbki moczu, kału i innych materiałów pobierane samodzielnie należy pobierać wg zaleceń lekarza lub zgodnie z instrukcjami udostępnianymi w laboratorium.
- Próbki do badań mikrobiologicznych należy pobierać tylko do jałowych pojemników.
- Próbki takie jak np. mocz i kał, należy dostarczać do laboratorium jak najszybciej po pobraniu.
- W przypadku próbek pobieranych samodzielnie, głównie moczu i kału, zawsze należy zanotować godzinę pobrania.
- Pojemniki z próbkami moczu i kału, należy czytelnie podpisać imieniem i nazwiskiem osoby, od której je pobrano.
- Niektóre badania można wykonywać o każdej porze dnia, jednak dla prawidłowej interpretacji wyników, lekarz zawsze uwzględni godzinę pobierania próbek.
Współpracujemy z Alab Laboratoria.