Seminogram, czyli badanie nasienia to podstawowe badanie diagnostyczne mające na celu ocenę płodności męskiej. W klinice wykonywane jest metodą komputerową, czyli oprócz oceny manualnej plemników, obraz mikroskopowy przetwarzany jest również komputerowo, a następnie poddawany jest precyzyjnej analizie. Parametry oceniane za pomocą systemu CASA: koncentracja plemników, całkowita liczba plemników w ejakulacie, ruchliwość, morfologia.
PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA
- Zalecane jest oddanie nasienia bezpośrednio w klinice, ponieważ
od właściwego przechowywania ejakulatu zależy wiarygodność wyników badania.
W przypadku uzyskania nasienia poza kliniką należy przechowywać je w stałej temp. 25-37 C, chroniąc przed światłem. Próbkę należy dostarczyć do 45 min po ejakulacji. Próbkę nasienia dostarcza sam pacjent.
Prosimy o zabranie dowodu tożsamości bądź innego dokumentu, w przypadku braku nr PESEL.
- Badanie nasienia wykonuje się po 2-7 dniowym okresie abstynencji seksualnej (najlepiej 3-5 dni). W okresie poprzedzającym badanie zaleca się zachowanie higienicznego trybu życia: nie należy palić papierosów i innych używek,
oraz unikać stresu i nadmiernego wysiłku fizycznego.
- Nie należy spożywać alkoholu minimum 7 dni przed badaniem.
- W okresie minimum 30 dni przed badaniem nie powinno się przyjmować antybiotyków. Kiedy przed badaniem pojawi się gorączka lub silne zatrucie pokarmowe, należy umówić się na inny termin badania.
- Pacjent powinien poinformować lekarza o przebytych chorobach
i przyjmowanych lekach w okresie 3 miesięcy przed badaniem.
- W przypadku badania kontrolnego należy zachować tą samą ilość dni abstynencji płciowej (patrz punkt 2), jak w poprzednim badaniu. Badanie kontrolne może się odbyć po ok. 3 miesiącach po zakończeniu leczenia bądź rzuceniu palenia.
ODDANIE PRÓBKI DO BADANIA
- Nasienie oddaje się drogą masturbacji do sterylnego pojemnika, który pacjent podpisuje imieniem, nazwiskiem, nr PESEL oraz godziną ejakulacji (wytrysku)
i przekazuje do badania.
- Przed uzyskaniem materiału, należy oddać mocz, umyć ręce i członek
za pomocą wody i mydła. Następnie dokładnie spłukać i wytrzeć
w jednorazowy ręcznik.
- Pacjent powinien poinformować personel o tym, że nie udało mu się oddać całego nasienia do pojemnika (np. tylko część). Ma to istotny wpływ na wynik badania laboratoryjnego, gdyż plemniki są nierównomiernie rozmieszczone
w ejakulacie (w I części występuje najwięcej plemników).
Poniżej przedstawiamy fragment komputerowego badania nasienia.
Prawidłowy wynik:
Wynik o obniżonych parametrach nasienia:
NASI DIAGNOŚCI
mgr. Renata Lucima
mgr. Dorota Hetmańczyk