Klinika Bat-Med jest "Ośrodkiem Medycznie Wspomaganej Prokreacji" Certyfikowanym przez Ministerstwo Zdrowia

Bezpieczny seks w czasie ciąży

Wszystko co chcesz wiedzieć o seksie w czasie ciąży, ale boisz się zapytać. Na nasze pytania odpowiada Dr Monika Bator-Gregorczyk.

Jakie są przeciwwskazania do uprawiania seksu w ciąży? 

Dr Monika Bator-Gregorczyk: W ciąży przebiegającej fizjologicznie nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu. W przypadku ciąży o przebiegu nieprawidłowym lekarz może zalecić powstrzymywanie się od współżycia. Oczywiście, w indywidualnych przypadkach przeciwwskazania wobec uprawiania seksu wynikać mogą z zupełnie innych przyczyn.

Czy niewielkie krwawienie po stosunku jest niebezpieczne? 

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Krwawienia w ciąży pojawiające się po stosunku najczęściej są objawem świadczącym o jej nieprawidłowym przebiegu. W trakcie ciąży szyjka macicy pod wpływem zmian hormonalnych ulega znacznemu rozpulchnieniu i przekrwieniu z tego powodu staje się bardziej podatna na mikrourazy. Obecność na szyjce zmian patologicznych takich jak: polipy czy tzw. nadżerka, może prowadzić do wystąpienia plamienia po stosunku. Krwawienie pojawiające się we wczesnym okresie ciąży może sugerować zagrażające poronienie. Krwawienie w drugim trymestrze może być związane z nieprawidłową lokalizacją łożyska. Plamienie po współżyciu pojawiające się w terminie porodu może świadczyć o odejściu czopa śluzowego z rozwierającego się kanału szyjki macicy. O każdym epizodzie krwawienia należy koniecznie poinformować lekarza.

Czy są jakieś niewskazane pozycje? 

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Wybór pozycji do współżycia powinien być przemyślany, gdyż nie wszystkie są zalecane w przypadku kobiety w ciąży. W pierwszym trymestrze nie ma żadnych przeciwwskazań do jakichkolwiek pozycji, chyba, że ginekolog zaleci inaczej. W kolejnych miesiącach warto jednak korzystać z pozycji szczególnie wygodnych, mianowicie: pozycja tylna, pozycja „na jeźdźca”, pozycja „kąt prosty”, pozycja tylno- boczna. Przy pozycji klasycznej partner powinien zwrócić uwagę na niewywieranie ucisku na brzuch i piersi parterki. W czasie stosunku kobieta musi być świadoma, jak silna penetracja jest dla niej dobra. Należy wybierać pozycję, w których kontrolę nad rytmem ma kobieta. Są to pozycje z kobietą na górze. Korzystanie z miłosnych gadżetów jest przeciwwskazane. Jeśli w trakcie stosunku wystąpi ból lub krwawienie o różnym nasileniu, należy przerwać współżycie i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Czy dopuszczalny jest seks oralny? 

Nie ma przeciwwskazań do seksu oralnego w czasie ciąży, gdzie stroną czynną ewentualnie bierną jest partner.

Czy seks w ciąży ma wpływ na dziecko? 

Szczęśliwa, kochająca i kochana mama to połowa sukcesu dla prawidłowego przebiegu ciąży i dobrego samopoczucia maleństwa. Większość partnerów martwi się o możliwe zagrożenie dobrostanu dziecka w trakcie współżycia. Przy prawidłowym przebiegu ciąży skurcze macicy w żaden

sposób nie mogą wywołać porodu przedwczesnego, przy ciąży zagrożonej skurcze macicy pojawiające się w trakcie orgazmu mogą prowadzić do poronienia bądź porodu przedwczesnego. O takiej możliwości zawsze powinien poinformować lekarz prowadzący ciążę. Uprawianie seksu jest bezpieczne dla maleństwa, ponieważ jest ono chronione przez mięsień macicy. Możliwość urazów eliminuje obecność płynu owodniowego i błon płodowych. Czop śluzowy obecny w kanale szyjki macicy stanowi barierę przed możliwością infekcji wstępujących.

Dr Monika Bator-Gregorczyk – specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w szpitalu Św. Rodziny w Warszawie.

Wskazania do powstrzymania się od współżycia w czasie ciąży: 

  • zagrażające poronienie objawiające się krwawieniem i pobolewaniami podbrzusza w I trymestrze ciąży,
  • niewydolność cieśniowo-szyjkowa związana ze zbyt wczesnym rozwieraniem się kanału szyjki macicy,
  • zagrażający poród przedwczesny,
  • nieprawidłowa lokalizacja łożyska,
  • ciąża wielopłodowa, jako ciąża wysokiego ryzyka może stanowić przeciwwskazanie do współżycia, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia porodu przedwczesnego jest wysokie,
  • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego,
  • infekcje dróg rodnych,
  • obciążony wywiad położniczy związany z przebiegiem poprzednich ciąży.

Źródło: Family Service

Partnerzy

Godziny otwarcia:

pn. do pt.: 7-20
w soboty: 7-20

Kontakt:

ul. Sedlaka 4/6/8, 26-600 Radom
tel. 48 340 20 20
kom. 503 40 20 20
email: rejestracja@bat-med.pl
NIP: 796-246-84-02
REGON: 140471142

BAT-MED