Klinika Bat-Med jest "Ośrodkiem Medycznie Wspomaganej Prokreacji" Certyfikowanym przez Ministerstwo Zdrowia

Ból brzucha w ciąży

Kiedy boli brzuch

Rozmowa z dr Moniką Bator-Gregorczyk specjalistą ginekologiem – położnikiem ze szpitala Św. Rodziny w Warszawie. Jesteś w ciąży i zaczął boleć Cię brzuch. Nie wpadaj w panikę, niektóre powody są całkowicie naturalne. Warto je poznać, by wiedzieć, kiedy naprawdę trzeba szybko pojechać do szpitala, a kiedy wystarczy położyć się na kanapie i odpocząć.

Jakie są przyczyny bólu brzucha na początku ciąży?

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Od momentu zajścia w ciążę kobiecie towarzyszy wiele dolegliwości. W pierwszym trymestrze ciąży pacjentki zgłaszają ból podobny do tego, który występuje przy miesiączkowaniu. Wraz z powiększaniem się macicy może pojawiać się uczucie pełności w podbrzuszu oraz ból przy poruszaniu i zmianie pozycji. Ból ten jest związany z powiększaniem się macicy i rozciąganiem więzadeł macicznych.

Jakie są przyczyny bólu brzucha w późniejszej ciąży?

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Od 20 tygodnia ciąży pojawiają się fizjologiczne krótkotrwałe bóle zwane skurczami Braxtona-Hicksa. Powodują one kilkusekundowe twardnienie mięśnia macicy. Wraz z odczuwaniem ruchów dziecka kobieta może mieć coraz silniejsze dolegliwości związane z okresowym napięciem mięśnia macicy. Na kilka tygodni przed porodem pojawiają się regularne skurcze przepowiadające, związane są z przygotowaniem szyjki macicy do porodu, zwykle ustępują one samoistnie. Regularne, występujące ze zwiększoną częstotliwością i nasilające się w jednostce czasu skurcze mogą świadczyć o rozpoczęciu porodu.

Czy to jedyne przyczyny bólu brzucha w ciąży?

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Bóle brzucha w ciąży mogą być także objawem wielu niepokojących chorób niezwiązanych z ciążą np.: zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia trzustki, kamicy pęcherzyka żółciowego. Mogą też być objawem porodu przedwczesnego, odklejania łożyska, zagrażającego poronienia.

Jak rozpoznać taki ból? Jakie są rodzaje bólu brzucha w ciąży?

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Ważna jest lokalizacja bólu, miejsce jego rozpoczęcia, promieniowanie bólu oraz jego charakter. Ból pojawiający się w nadbrzuszu może być związany z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego – zwłaszcza, jeśli towarzyszą mu nudności, wymioty i biegunka. Ból w okolicy lędźwiowej związany z częstomoczem, uczuciem parcia na pęcherz moczowy może być związany z zapaleniem układu moczowego. Ból rozpoczynający się w okolicy pępka, czyli w śródbrzuszu i schodzący do prawego dołu biodrowego może być sygnałem rozpoczynającego się zapalenia wyrostka robaczkowego. Nagły, silny długotrwały i powodujący stałe napięcie mięśnia macicy ból może świadczyć o odklejaniu łożyska.

Co zrobić, gdy boli brzuch w ciąży?

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Wiele kobiet obserwuje u siebie twardnienie brzucha przy wysiłku fizycznym, sprzątaniu, długim przebywaniu w tej samej pozycji. Kiedy w ciąży pobolewa brzuch, można wziąć ciepłą, ale nie gorącą kąpiel, która działa relaksująco na mięsień macicy. Dodatkowo można zastosować środki rozkurczowe typu: No-Spa czy Aspargin. Przede wszystkim warto odpocząć.

Kiedy jechać do lekarza?

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Każde pojawienie się dolegliwości bólowych w ciąży powinno być zgłoszone lekarzowi prowadzącemu ciążę. Jeśli pojawieniu się dolegliwości bólowych towarzyszy krwawienie bądź bóle nasilają się i nie ustępują po lekach rozkurczowych, trzeba pilnie uzyskać pomoc lekarską. Zawsze bezpieczniej jest sprawdzić stan dziecka niż ryzykować zlekceważeniem poważnych dolegliwości. Internet nie zastąpi wiedzy i doświadczenia klinicznego lekarza.

Rozmawiała: Monika Kucia

Monika Bator-Gregorczyk absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalista ginekolog- położnik. Pracuje w Szpitalu Świętej Rodziny
w Warszawie. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach. Pasję bycia mama łączy z przyjemnością wykonywania swojego zawodu.

Źródło: Family Service

Partnerzy

Godziny otwarcia:

pn. do pt.: 7-20
w soboty: 7-20

Kontakt:

ul. Sedlaka 4/6/8, 26-600 Radom
tel. 48 340 20 20
kom. 503 40 20 20
email: rejestracja@bat-med.pl
NIP: 796-246-84-02
REGON: 140471142

BAT-MED