Autor: psycholog – mgr Katarzyna Dupla-Poprawska
Ciąża to dla kobiety jeden z najszczęśliwszych momentów w życiu, ale dla wielu kobiet jest to czas zamieszania, strachu, smutku stresu, a nawet depresji. Depresja jest zaburzeniem nastroju, które występuję u 1 na 4 kobiety w pewnym momencie swojego życia, więc nie powinno być zaskoczeniem, że choroba ta dotyka również kobiety w ciąży. Nie jest często diagnozowana, ponieważ myli i łączy się ją z innymi rodzajami zaburzeń hormonalnych. Założenie to może być niebezpieczne dla matki jak i nienarodzonego dziecka. Depresja w ciąży jest chorobą, którą można leczyć, najważniejszy jest pierwszy krok – szukanie pomocy i wsparcia u psychologa lub psychiatry.
Co to jest depresja w ciąży?
Depresja w ciąży lub depresja przed porodem jest zaburzeniem nastroju tak jak i kliniczna depresja. Zaburzenia nastroju są to choroby biologiczne, które wymagają zmian w chemii mózgu. Podczas ciąży zmiany hormonalne mogą mieć wpływ na substancje chemiczne w mózgu, które są bezpośrednio związane z depresją i lekiem. Te mogą się pogarszać w trudnych sytuacjach życiowych, które mogą prowadzić do depresji w ciąży.
Jakie są objawy depresji w ciąży?
U kobiet z depresją zazwyczaj występują niektóre z następujących objawów przez 2 tygodnie lub więcej:
Jakie są możliwe wyzwalacze depresji w czasie ciąży?
Jaki wpływ ma depresja w czasie ciąży na dziecko?
Nieleczona depresja może prowadzić do złego odżywiania, picia, palenia i myśli samobójczych. Zachowania te mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej i problemów rozwojowych. Kobieta, która ma depresję często nie ma siły i ochoty, aby dbać odpowiednio o siebie i rozwijające się dziecko. Matki noworodków, które mają depresję mogą być również mniej aktywne, wykazują mniejszą uwagę, są bardziej drażliwe i wzburzone niż dzieci matek, które nie mają depresji. Dlatego właściwa pomoc jest bardzo ważna zarówno dla matki i dziecka.
Jak wygląda leczenie depresji w ciąży?
Jeśli czujesz, że możesz zmagać się z depresją, to najważniejsze jest, żebyś szukała pomocy. Porozmawiaj ze specjalistą na temat objawów i walki z depresją. Chce jak najlepiej dla Ciebie i Twojego dziecka. Możliwości leczenia kobiet w ciąży mogą obejmować:
Czy są jakieś bezpieczne leki w leczeniu depresji w ciąży?
Istnieje wiele dyskusji na długoterminowym wpływem leków przeciwdepresyjnych zażywanych w czasie ciąży. Niektóre z prac pokazują, że niektóre leki stosowane w depresji, mogą być związane
u noworodków z takimi problemami jak: wady fizyczne, zaburzenia serca, nadciśnienie płucne i niska masa urodzeniowa.
Kobiecie z łagodną do umiarkowanej depresji może pomóc psychoterapia i grupy wsparcia. Jeśli kobieta w ciąży ma do czynienia z ciężka depresją, zwykle zalecane jest połączenie psychoterapii i leków.
Kobiety muszą wiedzieć, że wszystkie leki będą przenikać przez łożysko. Nie ma wystarczająco dużo informacji o tym, które leki są całkowicie bezpieczne, a które nie stwarzają zagrożenia. Ale przy leczeniu depresji, ryzyko i korzyści muszą być ścisłe. Leki, które mogą zaoferować najwięcej pomocy, z najmniejszym ryzykiem dla dziecka powinny być również traktowane ostrożnie.
Jeśli lek wydaje się być najlepszą formą leczenia depresji – trzeba rozważyć możliwości problemów w przyszłości w stosunku do problemów, które mogą wystąpić w tej chwili, jeśli nie jest leczona depresja odpowiednio.
Nie bój się pytać o wszystko, co Cię martwi i intryguje.
Jeśli tylko zobaczysz, że coś niepokojącego dzieje się w Twoim organizmie to skonsultuj się ze specjalistą.
Najważniejsze jest, to żebyś nie została sama.