Krioterapia ginekologiczna to bezbolesna, szybka i bezkrwawa metoda leczenia. W ginekologii krioterapia stosowana jest głównie do leczenia nadżerek szyjki macicy oraz kłykcin kończystych sromu, pochwy i odbytu. Chora tkanka zamrażana jest ciekłym azotem – powoduje to jej zniszczenie bez naruszenia ciągłości (obszar zamrożony nie jest usuwany), organizm zaś samodzielnie w ciągu maksimum 14 dni usuwa martwicę, chroniąc tkankę zdrową (co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca). Zamrożenie płytkie nie powoduje powstawania blizn, głębokie (kriokonizacja) natomiast daje blizny elastyczne, nie powodując zaburzeń w funkcjach rozrodczych oraz rozwieraniu się szyjki macicy w czasie ewentualnego porodu. Zabieg kriochirurgiczny można wykonać przy założonej wkładce domacicznej.
W czasie 14 dni po zabiegu procesowi gojenia mogą towarzyszyć obfite wodniste upławy czy nieznaczne krwawienia miąższowe.
Przygotowanie do zabiegu:
Zabieg mrożenia wykonywany jest po zakończonej miesiączce. Pacjentka przez cały okres gojenia (2-6 tygodni – w zależności od pola leczenia i indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu) musi powstrzymać się od współżycia oraz w szczególny sposób przestrzegać higieny osobistej. Obfite upławy wymagają stosowania podpasek.
Przeciwskazania:
Przeciwskazaniem do zabiegu jest brak aktualnego wyniku badania cytologicznego (ważny 1 rok), aktualny stan zapalny narządu rodnego, ciąża, zmiany dysplastyczne szyjki macicy i rak szyjki macicy.
Czas zabiegu:
Zabieg trwa 15-20 minut.