Zalecane jest by w okresie minimum 6 miesięcy od zapłodnienia zaszczepić się przeciwko różyczce (dawka przypominająca w przypadku przebytego szczepienia) oraz przeciwko WZW typu B, jeśli nie była szczepiona wcześniej.
Warto oznaczyć też miano p/ciał przeciwko Toxoplazmozie w klasie IgM I IgG, by wykluczyć świeże zarażenie tym powszechnym pierwotniakiem, które może negatywnie wpływać na rozwijający się zarodek i płód.
Jednym z najistotniejszych zaleceń jest suplementacja kwasu foliowego w okresie prekoncepcyjnym: zalecana dawka to 0,4 miligrama na dobę. Suplementacje należy rozpocząć min 3 miesiące przed planowanym poczęciem i kontynuować w I i II trymestrze ciąży.
Dodatkowo istotna jest suplementacja witaminy D3 w dawce 800-1000 j.m na dobę oraz jodu w dawce 50 mikrogramów na dobę (w ciąży należy ją zwiększyć do 150mikrogramów).
Przed planowanym zajściem w ciążę zalecamy wizytę u lekarza położnika-ginekologa, który wyjaśni wątpliwości związane z ciążą, wykona badanie ginekologiczne oraz gruczołów piersiowych, a także pobierze podstawowe badania, tj. morfologię, poziom glukozy, jonogram, TSH, badanie ogólne moczu, wymaz cytologiczny oraz ocenę stopnia czystości pochwy.
Źródło: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne