Jest badaniem pomagającym określić dojrzałość i funkcjonalność plemników. Wykonuje się go w ramach rozszerzonej diagnostyki niepłodności u mężczyzn. Badanie polega na zliczeniu pod mikroskopem plemniki ruchome, związane i nie związane ze specjalną płytką pokrytą hialuronianem. Określenie zdolności wiązania się plemników z substancją umożliwia oszacowanie ilości dojrzałych plemników, zdolnych do zapłodnienia komórki jajowej.
Wskazania do wykonania badania:
-w przypadku niepłodności o nieustalonej przyczynie (niepłodność idiopatyczna),
-przy nieudanych procedurach IVF,
-jako badanie uzupełniającego do badania ogólnego nasienia,
-w przypadku nawracających poronień
-podczas kwalifikacji pary do metod rozrodu wspomaganego.
Służy do wykrywania w nasieniu obecności przeciwciał przeciwplemnikowych, które powodują zlepianie się plemników. Takie zjawisko prowadzi do zmniejszenia ich żywotności i ruchliwości oraz osłabia zdolność do przechodzenia przez śluz szyjkowy, przez co utrudnia, a nawet uniemożliwia zapłodnienie.
Wskazania do wykonania badania:
-w przypadku niepłodności o nieustalonej przyczynie (niepłodność idiopatyczna),
-jako badanie uzupełniającego do badania ogólnego nasienia,
To badanie poddające ocenie chromatynę plemnikową, czyli strukturę zawierająca w sobie materiał genetyczny DNA. RNA oraz niektóre białka. Chromatyna plemnikowa jest odpowiedzialna za przekazywanie informacji genetycznej na następne pokolenia. W badaniu nie chodzi o ocenę prawidłowości genetycznej, a o sprawdzenie czy jest ona poprawnie zorganizowana i dojrzała. Jeśli nici chromatyny są zniszczone uniemożliwiają właściwe przekazanie informacji genetycznej, a w konsekwencji rozwój zarodka.
Wskazania do wykonania badania:
-w przypadku niepłodności o nieustalonej przyczynie,
-nieprawidłowe wyniki badania nasienia-obniżona morfologia oraz ruchliwość plemników,
-otrzymanie wyników wskazujących na dużą ilość leukocytów w badanym nasieniu,
-chęć poczęcia dziecka za pomocą technik wspomagających rozród.
Badanie potencjału oksydacyjny-redukcyjnego pozwala na ocenę równowagi między tworzeniem relatywnych form tlenu, a ich usuwaniem z organizmu. Zachwianie tej równowagi oraz podwyższona oksydacja ma negatywny wpływ na plemniki. Prowadzi do uszkodzenia DNA, negatywnie wpływa na ruchliwość i morfologię plemników. Na powstanie stresu oksydacyjnego wpływa w dużej mierze również styl życia (palenie, alkohol), stres czy starzenie się.
Wskazania do wykonania badania: