Implant to antykoncepcyjny implant, umieszczony w aplikatorze do jednorazowego użycia. Jest najnowszą na polskim rynku, odwracalną hormonalną metodą antykoncepcji długodziałającej. Zawiera tylko jeden składnik: progestagen. Implant jest małym, miękkim, giętkim plastikowym pręcikiem o długości 4 cm i średnicy 2 mm, który zawiera 68 miligramów substancji czynnej – etonogestrelu. Aplikator umożliwia lekarzowi umieszczenie implantu bezpośrednio pod skórą ramienia.
Działanie:
Implant antykoncepcyjny jest zakładany bezpośrednio pod skórę . Substancja czynna etonogestrel , działa w dwojaki sposób:
Przebieg zabiegu:
Zakłada się go podskórnie, za pomocą specjalnie skonstruowanego aplikatora. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i trwa najwyżej kilka minut. Implant zakłada się na wewnętrznej części przedramienia. Efekt antykoncepcyjny może wystąpić już po 8 godzinach od założenia i utrzymany jest przez okres 3 lat. Implant podskórny może być usunięty przed upłynięciem 3-letniego okresu czasu. Płodność zostaje przywrócona w relatywnie szybkim czasie – kobieta może zajść w ciążę już po tygodniu od wyjęcia implantu. Przeciętnie okres ten wynosi około 6 tygodni.
Komu polecany jest implant podskórny jako metoda antykoncepcji?
Jest to metoda idealna dla kobiet aktywnych – będących w ciągłym biegu. Implanty zapewniają wysoki poziom antykoncepcji, także dzięki temu, że nie wymagają żadnych działań ze strony pacjentki. Użytkowniczka nie musi pamiętać o codziennym stosowaniu i nie powinna obawiać się czy implant będzie działał w przypadku np. zatrucia czy biegunki. Bez względu na okoliczności, uwalniany przez implant hormon działa antykoncepcyjnie.
Przeciwwskazania do stosowania implantów podskórnych:
Zalety:
Implant posiada najwyższą skuteczność antykoncepcyjną – 99,5%. Wskaźnik Pearla wynosi: 0,01. Implant ma najniższe ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych, może być zastosowany u części pacjentek z przeciwwskazaniami do antykoncepcji estrogenowo-progestagenowej. Jest jedną z możliwych metod do zastosowania u kobiet nietolerujących antykoncepcji doustnej, przezskórnej lub dopochwowej. Dodatkowo może być stosowany przez kobiety karmiące piersią- 4 tygodnie po porodzie; palące tytoń, z migreną, z trądzikiem. Metoda minimalnie inwazyjna i zapewniająca kobiecie całkowitą dyskrecję związaną z wyborem formy antykoncepcji. Implant nie ma wpływu na jakość życia płciowego.
Skutki uboczne:
Jak każdy lek, implant może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W czasie stosowania leku krwawienie miesiączkowe może wystąpić nieregularnie. Może wystąpić nieznaczne plamienie nie wymagające stosowania podpasek, lub bardzo obfite krwawienie, kiedy konieczne jest ich użycie. Krwawienie może też nie wystąpić wcale. Nieregularne krwawienia, nie są objawem zmniejszania się działania antykoncepcyjnego leku. Nie wymagają one podjęcia specjalnych działań .Jednakże, w przypadku, gdy krwawienie jest bardzo obfite lub przedłuża się należy skontaktować się z lekarzem.
Usunięcie implantu:
Jeśli kobieta w ciągu 3 lat od założenia implantu zdecyduje się go usunąć, lekarz może w każdej chwili go wyjąć. Wówczas zabieg polega na nacięciu skóry, wyjęciu implantu i założeniu bandaża uciskowego, który powinno się nosić przez całą dobę. Płodność wraca już w następnym cyklu po usunięciu implantu.