Klinika Bat-Med jest "Ośrodkiem Medycznie Wspomaganej Prokreacji" Certyfikowanym przez Ministerstwo Zdrowia

Endometrioza- niewidoczny wróg kobiet

 

Endometrioza- niewidoczny wróg kobiet

Marzec jest miesiącem poświęconym endometriozie, ustanowionym przez stowarzyszenie Endometriosis Association w 1993r. Istotą tej inicjatywy jest zwiększenie świadomości kobiet na temat endometriozy oraz zwrócenie uwagi na czynniki ryzyka i objawy, które mogą jej towarzyszyć.

Czym jest endometrioza ?

 

Endometrioza jest chorobą hormonalno – immunologiczno – zapalną, charakteryzującą się występowaniem błony śluzowej macicy, czyli endometrium poza jamą macicy. Dotyka ona najczęściej kobiety w wieku rozrodczym, lecz  pierwsze symptomy mogą pojawić się już u dziewcząt w wieku nastoletnim. Ocenia się, że jedna na dziesięć kobiet choruje na endometriozę. Zdarza się też, że cierpią na nią pacjentki po menopauzie.

Objawy endometriozy

Towarzyszą jej silne dolegliwości bólowe, plamienia między miesiączkowe, biegunki, zaparcia, wzdęcia brzucha, czy ból podczas stosunku. Te objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie kobiet i wpływają negatywnie na ich jakość życia. Jeżeli doświadczasz dyskomfortu związanego z występowaniem bolesnych miesiączek, odczuwasz ból w podbrzuszu, który promieniuje do okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz towarzyszą Ci inne z wyżej wymienionych objawów prawdopodobnie  cierpisz z powodu endometriozy.  Jeśli usłyszałaś od kogoś, że „taka jest twoja uroda” oraz że ból, który odczuwasz minie po urodzeniu dziecka oznacza to, że nie zostałaś odpowiednio zdiagnozowana. W takim przypadku powinnaś zgłosić się do specjalisty, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę w kierunku endometriozy.

Endometrioza a ciąża

Nie każdy przypadek endometriozy musi oznaczać niepłodność. Problemy z zajściem w ciążę są charakterystyczne dla sytuacji, w której endometrium rozwija się w jajowodach i jajnikach. Gdy dochodzi do powstania zrostów, zamykają one drogę dla komórki jajowej, przez co niemożliwe jest jej połączenie z plemnikiem, a przez to – zapłodnienie. Właśnie dlatego w skutecznym leczeniu endometriozy bardzo ważne jest, jak najszybsze postawienie prawidłowej diagnozy, a także – w przypadku kobiet planujących ciążę w przyszłości – rozpoczęcie starań o dziecko. Około 50% niepłodnych kobiet cierpi z powodu endometriozy. Zastosowanie stymulacji jajeczkowania i inseminacji domacicznych(IUI) zwiększa płodność i odsetek ciąż u kobiet z minimalna i łagodna endometriozą oraz dobrym rokowaniem.W przypadku nieskutecznego leczenia a zwłaszcza u kobiet po 35 roku życia i/lub złym rokowaniu , należy zaproponować pacjentce metodę zapłodnienia pozaustrojowego.

Powikłania endometriozy

Endometrioza może prowadzić także do powstawania torbieli, czy zrostów, które nasilają dolegliwości bólowe. Nieleczona może powodować niepłodność oraz stopniową niedrożność jelit. Choroba ta ma charakter postępujący, więc wczesne rozpoznanie oraz odpowiednie leczenie może zapobiec jej groźnym skutkom. Postawienie diagnozy jest jednak pewnym wyzwaniem, ponieważ objawy endometriozy są zróżnicowane i często mylone z innymi chorobami.

Rozpoznanie

Rozpoznanie opiera się na podstawie przeprowadzonego wywiadu, obecności objawów klinicznych, badania ginekologicznego, badań obrazowych USG oraz rezonansu magnetycznego z kontrastem . Odpowiednia diagnostyka pozwala na dokładne zlokalizowanie i określenie rozległości zmian endometrialnych.

W maju 2024 klinika Bat-Med proponuje wykonanie ultrasonografii eksperckiej wg schematu diagnostycznego zaproponowanego przez IDEA (International Deep Endometriosis Analysis) z zastosowaniem kontrastu wodnego wprowadzanego do pochwy i odbytnicy .

Nowe rekomendacje leczenia endometriozy

Według nowych rekomendacji PTGiP dotyczących rozpoznawania i leczenia endometriozy nie zaleca się wykonywania laparoskopii diagnostycznej bez próby leczenia farmakologicznego celem potwierdzenia endometriozy.

Leczenie

Leczenie endometriozy jest złożonym procesem, obejmującym zarówno metody farmakologiczne, jak i chirurgiczne. Dobór odpowiedniej terapii zależy również od stopnia nasilenia objawów oraz planów dotyczących macierzyństwa. Duży odsetek pacjentek z endometriozą leczy się z powodu niepłodności.  Terapia endometriozy powinna być oparta na długofalowym planie z maksymalizacją leczenia farmakologicznego i redukcją liczby zabiegów operacyjnych .Wskazaniem do leczenia operacyjnego endometriozy sa dolegliwości bólowe niereagujące na leczenie hormonalne oraz zła toleracja takiego leczenia przez pacjentkę. Terapia hormonalna, stosowanie leków przeciwbólowych oraz procedury operacyjne mają na celu łagodzenie objawów oraz poprawę jakości życia pacjentek. Holistyczne podejście do endometriozy stanowi kompleksowy sposób leczenia, który obejmuje aspekty fizyczne, emocjonalne i społeczne, integrując terapię farmakologiczną, wsparcie psychologiczne, odpowiednią dietę, regularną aktywność fizyczną oraz techniki relaksacyjne.

Leczenie endometriozy dietą

 

Warto wiedzieć, że odpowiednio zbilansowana dieta potrafi poprawić samopoczucie pacjentek z endometriozą.

Według niektórych badań odczuwanie bólu zmniejsza się nawet do 30%! To dlatego, że spożywanie, jak i wyeliminowanie z codziennego jadłospisu określonych produktów wzmacnia odporność i łagodzi stany zapalne, które pojawiają się w przebiegu choroby. W diecie powinny znaleźć się:

-źródła kwasów omega-3, takie jak orzechy włoskie, olej lniany, tłuste ryby

-produkty bogate w antyoksydanty: pomidory, jarmuż, borówki amerykańskie, aronia

-witaminy: A, D, C, E

Ograniczyć warto natomiast spożywanie kawy, alkoholu, czerwonego mięsa, tłustego nabiału, białego cukru, przetworzonej żywności i napojów gazowanych.

Od objawów do rozpoznania mija zwykle około 12 lat

Świadomość endometriozy jest kluczowa dla wcześniejszej diagnozy oraz skutecznego leczenia. Dużą rolę odgrywa edukacja społeczeństwa na temat tej choroby, zwłaszcza w kontekście walki ze stereotypami związanymi z bólem menstruacyjnym. Ignorując i bagatelizując niepokojące objawy choroba postępuje, a dolegliwości nasilają się. Ból menstruacyjny nie powinien zaburzać codziennego funkcjonowania, więc jeżeli podczas krwawienia miesięcznego musisz odwołać swoje plany z powodu silnych dolegliwości bólowych powinnaś zdiagnozować się pod kątem endometriozy. Warto pamiętać, że w obecnych czasach istnieją nowoczesne metody rozpoznawania tej choroby, jednak czas, który mija od pierwszych objawów choroby do postawienia właściwego rozpoznania to kilkanaście lat. Podsumowując endometrioza to nie tylko ból fizyczny, ale także wyzwanie psychospołeczne. Wzrost świadomości oraz rozwój badań naukowych są kluczowe w walce z tą chorobą, umożliwiając kobietom poprawę komfortu życia.

 

 

 

 

Partnerzy

Godziny otwarcia:

pn. do pt.: 7-20
w soboty: 7-20

Kontakt:

ul. Sedlaka 4/6/8, 26-600 Radom
tel. 48 340 20 20
kom. 503 40 20 20
email: rejestracja@bat-med.pl
NIP: 796-246-84-02
REGON: 140471142

BAT-MED