Klinika Bat-Med jest "Ośrodkiem Medycznie Wspomaganej Prokreacji" Certyfikowanym przez Ministerstwo Zdrowia

Inseminacja

Inseminacja to bezbolesna procedura polegająca na wprowadzeniu oczyszczonych, wyselekcjonowanych i zagęszczonych plemników bezpośrednio do jamy macicy. Jest jedną z najprostszych technik rozrodu wspomaganego. Inseminacja polega ona na bezpośrednim wstrzyknięciu pobranej wcześniej od mężczyzny spermy do szyjki macicy kobiety, bez odbywania bezpośredniego stosunku płciowego. Ma to na celu pominięcie śluzu szyjkowego oraz przeciwciał uniemożliwiających dotarcie plemników do macicy podczas stosunku. Jest wykonywana przez lekarza przy zoptymalizowanym czasie podania plemników (czas owulacji), przy użyciu katetera.

Przygotowanie nasienia do inseminacji ma na celu głównie usunięcie plazmy nasiennej i martwych plemników oraz zagęszczenie plemników o najlepszych parametrach w małej objętości. IUI stanowi pierwszy krok w leczeniu pacjentów zaliczanych do grupy o obniżonej płodności, mając na celu zwiększenie szans zapłodnienia komórek jajowych. Jest najmniej skomplikowaną i zarazem najmniej inwazyjną metodą stosowaną w leczeniu niepłodności. Inseminacje stosujemy w niepłodności wywołanej czynnikiem męskim – w grupie pacjentów o nieznacznie obniżonych parametrach nasienia, niepłodności żeńskiej spowodowanej czynnikiem szyjkowym lecz stwierdzonej drożności jajowodów i prawidłowej budowie macicy lub w niepłodności idiopatycznej.

Przeciwskazania do inseminacji:

  • stany zapalne w narządzie rodnym,
  • mięśniaki macicy (zależnie od lokalizacji),
  • niedrożność jajowodów,
  • patologie w obrębie błony śluzowej macicy,
  • stwierdzenie procesu nowotworowego,
  • inne ciężkie schorzenia ustrojowe,
  • obecność bakterii w nasieniu oraz inne patologie nasienia.

Skuteczność inseminacji:
Skuteczność waha się od 5 do 25 proc. na cykl w zależności od parametrów nasienia, wieku kobiety, stanu układu rodnego i ilości wystymulowanych dojrzałych pęcherzyków. Niestety, jeśli zabiegi nie są efektywne przeprowadza się dalsze konsultacje lekarskie w celu obrania innej metody leczenia.

Partnerzy

Godziny otwarcia:

pn. do pt.: 7-20
w soboty: 7-20

Kontakt:

ul. Sedlaka 4/6/8, 26-600 Radom
tel. 48 340 20 20
kom. 503 40 20 20
email: rejestracja@bat-med.pl
NIP: 796-246-84-02
REGON: 140471142

BAT-MED